Sf. M. Mc. Varvara Rugăciuni către Sfânta Mare Muceniță Varvara

acasăViața SfinteiRugăciuni ale SfinteiAcatistul Sfintei

Rugăciune

Către tine ca la un adevărat izvor de vindecări și grabnică tămăduire și mult-minunată, Sfântă fecioară mare muceniță Varvara, eu, ticălosul, scap, și către sfântul tău chip cu nevoință căzând, mă rog: vezi rănile păcatelor mele cele de peste tot trupul meu; vezi neputința sufletului meu și pe aceasta cu obișnuita învățătură a milosârdiei tale și cu bună silință vindecă-l degrab.
         Ia aminte la glasul rugăciunii mele, nu trece cu vederea suspinul ce aduc din ticăloasa mea inimă și ascultă strigarea mea, ca ceea ce ești singura mea scăpare, care ai închipuit prin trei fereste pe Preasfânta cea de o ființă și nedespărțită Treime în baia părintească ce ți se zidea: pe Aceea roag-o pentru mine păcătosul și netrebnicul robul tău, ca să mă miluiască acum și în ziua morții mele. Închină-te Părintelui ceresc, ca pe mine cel căzut sub povara păcatelor să mă ridice spre cuvântarea slavei Sale și să mă îndrepteze ca întotdeauna să am sus inima, să gândesc la o cale de sus, iar nu la cele pământești. Roagă pe Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Care în temniță ruga ta cea mucenicească a auzit, ca și mine leneșul, cel ce șed în trândăvie ca într-o temniță, degrab să mă întoarcă spre rugăciune și spre alergarea la poruncile lui Dumnezeu; și să-mi dea inimă ca să doresc a mă ruga neîncetat.
         Cheamă și pe Sfântul Duh, Izvorul care te-a întărit pe tine, fecioară curată, la lupta muceniciei și te-a acoperit de rușine cu aripile Sale, ca și mie rușinatului și necuratului să-mi zidească inima curată și duh drept să înnoiască întru cele dinlăuntru ale mele; și mai vârtos să mă întărească spre facerea faptelor bune. Cred, Sfântă mare muceniță Varvara, că la toate acestea poți să-mi ajuți și mie, și de vei vrea, puternică ești să mijlocești la Sfânta Treime ca ceea ce ai proslăvit pe Dumnezeu întru mădularele tale cele mucenicești. Și tu, sfântă fecioară, că nimic nu este cu neputință ție, de aceea nu trece cu vederea lacrimile și suspinurile mele. Pentru acestea cad către cinstita raclă a sfintelor tale moaște cele făcătoare de minuni, și ție, celei ce petreci în cer cu sufletul, mă închin, îndrăznind rugăciuni a grăi, ca fie urechile tale luând-aminte la glasul rugăciunii mele; trupul tău cel mult chinuit să tămăduiască patimile cele multe ale sufletului și ale trupului meu; capul tău cel plecat sabiei să dea capului meu apa curăției păcatelor; părul tău cel rupt fără milă să mă lege de dragostea lui Dumnezeu; buzele tale cele cinstite să împiedice gura mea a grăi în deșert și să o deschidă ca să vestească totdeauna lauda Domnului; ochii tăi cei ce văd Lumina Treimii să vadă și a mea bună dorire, ca și eu să-mi întorc ochii mei să nu mai vadă deșertăciuni, ci totdeauna să caut spre fericirea cea cerească; mâna ta cea tăiată să mă scrie în cartea vieții și să mă învrednicească ca totdeauna să ridic mâinile către Cel de Sus și să nu împletesc cu dânsele înșelăciuni; sânii tăi, cei tăiați fără milă, să-mi fie mie turn tare în fața vrăjmașului; picioarele tale, cele ca niște făclii luminoase, degrab alergând către Mirele ceresc în cămara cea dumnezeiască, să mă facă ca și lucrul bun, ca Legea Domnului să fie făclie picioarelor mele și lumină cărărilor mele. Rănile tale să mă slobozească din rănile păcatelor; sângele tău, cel ce de multe ori în chinuri s-a vărsat, să curețe sufletul și trupul meu de toată spurcăciunea; moartea ta să-mi dea mie să mor spovedit și împărtășit cu Trupul și Sângele lui Hristos, căci în fiecare facere de bine ești premărită, și mai vârtos întru aceasta, că tot ce are nădejde la tine și pururea cheamă spre ajutor, de moartea cea grabnică scapă; de care și pe mine ticălosul mă izbăvește fecioară curată, mare muceniță Varvara; și cu rugăciunile tale întrutot-puternice învrednicește-mă asta de-a dreapta lui Hristos, Fiul lui Dumnezeu, și s-aud glasul ce va zice: "Slugă bună și credincioasă, intră întru bucuria Domnului tău, Amin".

Rugăciune

"O, Împărate, ascultă pe tot omul care mă va pomeni pe mine și patimile mele. Să nu se apropie de acela boală năpraznică și moarte neașteptată să nu-l răpească pe el, că știi Tu, Doamne, că trup și sânge suntem și lucrul preacuratelor mâinilor Tale".

Biblogafie: "Viața și acatistul Sf. M. Mc. Varvara" - Editura Romhelion - București 1995

Prima pagină * Biserică Sf.M.Mc.Varvara * Biserică Sf.M.Mc.Gheorghe * Sf.M.Mc.Varvara * Sf. M. Mc. Gheorghe * Muzeu * Rugăciuni * Cele Trei Minuni* Centru Social* Contact* Învățături Ortodoxe*